انواع برنامه ریزی آموزشی
انواع برنامه ریزی آموزشی
*انواع برنامه ریزی آموزشی*

انواع مختلفی از برنامه ریزی آموزشی برای سازمان ها وجود دارد. تنظیم هر برنامه سازمانی نیز به دلیل آموزش کارکنان یک سازمان و گروهی که باید تحت آموزش قرار بگیرند، بستگی دارد. چرا که کارمندان یک سازمان در هر سطحی که قرار داشته باشند، نیازمند یادگیری و کسب دانش و مهارت های جدید می باشند. چه مسئولیت مشاغلی ساده را بر عهده داشته باشند، چه مسئول مشاغلی پیچیده باشند، باید همواره در پی بهبود و به روز رسانی آنها باشند.

 برنامه ریزی آموزشی به این افراد کمک می کند تا روش ها و اطلاعات جدید در مورد مشاغل خود را کسب نمایند. این برنامه های آموزشی زمانی موثر و کارآمد هستند که کارآموزان بتوانند آنها را در راستای اهداف سازمان به کار گیرند. ما در این مطلب قصد داریم تا با تعدادی از انواع برنامه های آموزشی آشنا شویم.

آشناسازی

یکی از انواع برنامه ریزی آموزشی، آشناسازی می باشد. عموما سازمان ها این روش را در روز اول کاری به کار می بندند. پیش از آنکه یک عضو جدید وارد سازمان گردد و مشغول به فعالیت شود، باید با سیاست ها و فرهنگ آن سازمان آشنا شود. به همین منظور باید فرم های مخصوص استخدام را پر نماید. وی باید با سرپرستان خود آشنا شود و کارهای داخلی سازمان را یاد بگیرد. به این ترتیب متوجه می شود که در صورت بروز مسئله و مشکل باید چه کار کند و به چه کسی مراجعه نماید.

در واقع آشناسازی حامل اطلاعات کاملا ضروری است که در اختیار کارمندان تازه وارد قرار می گیرد. این اطلاعات در مورد وظایف خاص این افراد، مزایای ارائه شده به آنها و انتظارات شغلی آنها می باشد.

یکی از روش های برنامه ریزی آموزشی، آشناسازی می باشد.
*یکی از روش های برنامه ریزی آموزشی، آشناسازی می باشد*

برنامه ریزی آموزشی با تیم سازی

یکی دیگر از انواع برنامه ریزی آموزشی، تیم سازی می باشد. این نوع از برنامه آموزشی برای کارمندان ثابت سازمان تنظیم می شود. هدف از تیم سازی این است که کارمندان سازمان توسط موقعیت های حل مسئله، بیشتر به هم نزدیک شوند و ارتباط پیدا کنند. مهارت هایی که در این نوع از برنامه آموزشی به کارآموزان آموزش داده می شود، در شغل و زندگی روزمره آنها بسیار مفید خواهد بود. بنابراین کارمندان یک سازمان پس از گذراندن این برنامه های آموزشی، با علاقه و اشتیاق بیشتری در کنار هم کار می نمایند. ایجاد صمیمیت و حس همکاری در میان اعضای سازمان باعث می شود تا فضای کاری در سازمان دلپذیرتر گردد.

محصولات و خدمات

برنامه ریزی آموزشی به روش محصولات و خدمات، مناسب تمامی اعضای سازمان می باشد. چه کارمندانی که به تازگی وارد سازمان شده اند و چه کارمندانی که در سازمان ثابت هستند می توانند تحت آموزش قرار گیرند. در این روش به کارمندان تازه وارد آموزش داده می شود تا از محصولات مرتبط با وظیفه شان چگونه استفاده کنند. همچنین به آنها یاد داده می شود که چطور خدمات مورد نیاز سازمان را ارائه دهند.

اما به کارمندان ثابت سازمان آموزش داده می شود که چطور از یک محصول استفاده کنند. یا اینکه چطور خدمات مختلفی در سازمان ارائه دهند. همچنین در این نوع از برنامه های آموزشی محصولات یا خدمات جدید و روش های تازه برای ارائه آنها را نیز معرفی می کنند.

برنامه ریزی آموزشی به روش محصولات و خدمات برای همه کارمندان لازم است.
*برنامه ریزی آموزشی به روش محصولات و خدمات برای همه کارمندان لازم است*

برنامه ریزی آموزشی ایمنی

یکی از اجزا مهم برنامه ریزی آموزشی در هر سازمانی، آموزش های ایمنی می باشد. تمامی اعضای یک سازمان باید آموزش داده شوند تا وظایف خود را با ایمنی تمام انجام دهند. به این صورت همه کارمندان می توانند خطرات ناشی از کار را به حداقل برسانند. علاوه بر آن، هزینه های ناشی از خسارات نیز به حداقل می رسد.

تمامی سازمان ها باید آخرین سیاست ها و برنامه های ایمنی خود را به صورت مرتب به کارمندان آموزش دهند. آموزش دقیق برنامه های ایمنی مطمئن ترین روش برای ایجاد اطمینان از ایمنی در محیط کار می باشد.

اصول برنامه ریزی آموزشی و توانمندسازی کارمندان

برنامه ریزی آموزشی و توانمندسازی کارمندان در سازمان ها نیز اصول مربوط به خود را دارند. رعایت کردن این اصول سبب می شود تا جنبه های کیفی عملکرد کارمندان افزایش پیدا کند. در نتیجه بازدهی آنها در سازمان نیز بیشتر می گردد.

احترام گذاشتن به کارمندان

این اصول شامل احترام گذاشتن به کارمندان و ارزش قائل شدن برای آنها می گردد. در واقع احترام گذاشتن به افراد یکی از مهمترین ویژگی های تعامل با افراد به شکل مثبت می باشد. این موضوع سبب می شود تا ارزش های والای انسانی در سازمان ها ارتقا پیدا کند. به همین خاطر رفتار مدیران سازمان ها باید به شکلی باشد که کارمندان احساس ارزشمند بودن نمایند.

اشتراک گذاری چشم اندازها

از دیگر اصول توانمندسازی کارمندان به اشتراک گذاری چشم اندازها می باشد. همین به اشتراک گذاشتن چشم اندازها در سازمان باعث می شود تا کارمندان احساس مهم بودن کنند. در نتیجه تعلق آنها نسبت به سازمان بیشتر می گردد. بهتر است مدیران سازمان ها هر چند مدت طرح های استراتژیک خود را برای اعضای سازمان تشریح کنند.

یکی از اصول برنامه ریزی آموزشی در سازمان ها به اشتراک گذاشتن چشم اندازها می باشد.
*یکی از اصول برنامه ریزی آموزشی در سازمان ها به اشتراک گذاشتن چشم اندازها می باشد*

اعتبار بخشی در عین تفویض اختیار

اعتبار بخشی در عین تفویض اختیار یکی دیگر از اصل های برنامه ریزی آموزشی در سازمان به حساب می آید. در واقع تفویض اختیار نمودن به کارمندان به تنهایی باعث توانمندسازی کارمندان نمی شود. بلکه باید اعتبار بخشی نیز در کنار این تفویض اختیار در نظر گرفته شود. به این صورت مدیران باید وظایفی را به کارمندان محول کنند که به آنها علاقه دارند.

ایجاد اعتماد متقابل بین افراد

ایجاد اعتماد متقابل نیز از اصول توانمند سازی کارمندان به حساب می آید. مدیران باید برای به وجود آوردن این اعتماد انتظارات، اهداف و ابزارهای و منابع آموزشی کافی را در اختیار کارمندان خود قرار دهند. این امر علاوه بر ایجاد اعتماد متقابل باعث بهبود تصمیم گیری و عملکرد بهتر کارمندان می گردد.

فراهم نمودن اطلاعات کافی

ایجاد فضای موثر برای تصمیم گیری و توانمندسازی اعضای سازمان وابسته به میزان اطلاعات کارمندان می باشد. از همین رو مدیران باید تا جایی که امکان دارد، داده های مورد نیاز کارمندان در حوزه فعالیتشان را در اختیار آنها قرار دهند.

بازخورد مداوم

از دیگر اصول توانمند سازی کارمندان می توان به ارائه بازخورد مداوم اشاره نمود. چرا که این بازخوردها سبب می شود تا اعضای سازمان نسبت به عملکرد خود دید آگاهانه تری پیدا کنند.

ارائه بازخورد مداوم به عنوان یکی از اصول برنامه ریزی آموزشی، سبب توانمندسازی کارمندان می شود.
*ارائه بازخورد مداوم به عنوان یکی از اصول برنامه ریزی آموزشی، سبب توانمندسازی کارمندان می شود*

منابع:

https://www.thebalancecareers.com/top-principles-of-employee-empowerment-1918658

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/training-plan


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *