سید مجتبی حسنیان هستم، مدیر سایت موج ها. لیسانس و فوق لیسانس مهندسی صنایع، مدرک حرفه‌ای مدیریت منابع انسانی، دی بی ای استراتژی،  ارزیاب رسمی انجمن‌های مدیریت منابع انسانی و نگهداشت و مدیریت دارایی‌ها، سابقه چندین سال کار مشاوره در شرکت های مختلف ایرانی را در حوزه مربی‌گری برنامه‌ریزی دارم.

سایت موج ها علاوه بر اینکه اشاره به موج های نوین توسعه فردی و سازمانی دارد برگرفته از حروف ابتدایی نام و نام خانوادگی بنده است. یعنی Mojtaba+Hassanian=MojHa.org

سید مجتبی حسنیان

تماس با سید مجتبی حسنیان

بخشی از تمرکز این سایت بر روی برنامه‌ریزی توسعه فردی است. منتها قبل از هر موضوعی این نکته را بگویم که لطفاً هر آنچه از برنامه ریزی در ذهن دارید را کنار بگذارید و اجازه دهید از صفر تا صد برنامه‌ریزی را با روش و متد ما بیاموزید.

پس لطفاً اگر دردکشیده برنامه‌ریزی‌های به نتیجه نرسیده هستید و اگر وقتی واژه برنامه‌ریزی به گوشتان می‌خورد احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنید، خواهش می‌کنم کمی تامل بفرمائید.

راستشو بخواین من هم از برنامه‌ریزی تا سال ۹۷ چندان رضایت درونی نداشتم، اگر چه کار تخصصی من برنامه‌ریزی در شرکت‌های صنعتی بود!!. منتها فکر می‌کردم برنامه‌ریزی مخالف آزادیه، دست و پای ما رو در بند خودش می‌کنه و نمیذاره پرنده خیال و خلاقیت ما پر بکشه. هر زمان که می‌خواستم در کارم خلاقیتی داشته باشم، پتک برنامه‌ریزی می‌خورد تو سرم و برمی‌گشتم به اون نظم اجباری ناشی از برنامه‌ریزی و واقعاً حالم خوب نبود (تا حدی). بدی ماجرا اینجا بود که برای بقیه این پتک در دست من بود و می‌کوبوندم تو سر هر کی از برنامه منحرف می‌شد. نامردی نبود، کارم به عنوان مسئول برنامه‌ریزی از سال ۱۳۸۸ همین بود.

یه چالش عمده هم داشتم و دلیل شده بود که با برنامه‎‌ریزی به مشکل بخورم، این بود که اینقدر متغیرهای بیرونی سریع تغییر می‌کرد که نمیذاشت متعهد به برنامه بمونیم. حالم گرفته میشد وقتی برنامه استراتژیک رو می‌نوشتیم تا افق سه سال دیگه ولی بعد از سه ماه اعتبار خودش رو از دست داده بود. تمام اسناد برنامه‌ریزی، نقشه‌راه‌های سازمانی همه داشت گوشه کمد کاریم خاک می‌خورد و قابلیت اجرا نداشت. چون شرایط عوض شده بود ولی برنامه عوض نشده بود و دیگه قابل استفاده نبود.

حتی یه زمانی با فلسفه و ماهیت برنامه‌ریزی یه مشکل برخورده بودم. می‌دیدم دنیا داره به سمت بی‌نظمی و افزایش آنتروپی حرکت می‌کنه و ما داریم همه چیز رو به بند نظم می‌کشیم. احساس می‌کردم که بر خلاف جهت حرکت ذاتی آفرینش و دنیا دارم حرکت می‌کنم و منی که احساسات عمیق خداپرستی و نزدیکی به قوانین الهی داشتم با فلسفه نظم و برنامه‌ریزی به مشکل برخورده بودم. یعنی با کاری که داشتم بابت انجامش پول می‌گرفتم به مشکل برخورده بودم.

یه مشکل دیگه هم داشتم این بود که فیدبک مناسبی از دیگران نمی‌گرفتم. گاهی بهم می‌گفتند کارهای الکی و شکلی انجام میدی و بی‌نتیجه. دفتر و دستک درست کردی  و ما رو هم ایستگاه کردی! خوب چه اثربخشی داره این کارها جز اینکه ما به همان خروجی قبلی می‌رسیم منتها با استرس بیشتر و بهره‌وری حتی پائین‌تر؟!!

ولی مقاومت شدید ذهنی و  فکری داشتم و باهاشون زیاد بحث می‌کردم و البته از قدرت جایگاه سازمانی خودم نیز استفاده می‌کردم و وادارشون می‌کردم در برنامه‌ریزی مشارکت کنند، گزارش بدهند و مطابق برنامه عمل کنند. اما نمی‌کردند، چون داشتند درست می‌گفتند. ما برنامه‌ریزی نمی‌کردیم بلکه فقط اونها رو در قالب خشک و غیرمنعطفی حبس می‌کردیم و نتیجه هم دلخواه نبود. من مهندسی صنایع خونده بودم و تمام اون هفت سال درس خودندن نیز همین مدل برنامه‌ریزی رو کار کرده بودم و واقعاً برام سخت بود که بگم اشتباه کردم این مسیر رو اومدم!

تا اینکه سال ۹۷ در یک دوره آموزشی آنلاین شرکت کرده بودم که اتفاقاً به برنامه‌ریزی ربطی نداشت و مدرس اون دوره که خارجی بود از سبک برنامه‌ریزی در شرکت گوگل و لینکدین برامون صحبت می‌کرد. منکه واقعاً تشنه شنیدن همون کلمات بودم، مغزم داشت سوت می‌کشید. آماده بودم و منتظر شنیدن دقیقاً همون کلمات و بسیار هیجان زده شده بودم. یادمه از پشت سیستم پا شدم و تو اتاق شروع کردم به راه رفتن و با خودم صحبت کردن:

«وای بر من که داشتم اشتباه می‌کردم. در آمریکا که اونهمه ثبات شرایط محیطی دارند از این سبک برنامه‌ریزی استفاده می‌کنند و ما که در ایران، درگیر این همه تلاطم قوانین و دستورالعمل و بند و تبصره و جنگ و تهدید و هزار … متغیر هستیم، هنوز با متد خشک گذشته داریم برنامه‌ریزی می‌کنیم؟!»

اون روز مسیر حرفه‌ای بنده به شدت تغییر کرد.

حالا قراره تو این سایت از مسیر جدید برنامه‌ریزی سازمانی و توسعه‌ی فردی که ایرانیزه شده و متناسب با شرایط افراد و شرکت‌های ایرانی‌ نیز تغییر پیدا کرده، صحبت کنیم. قراره بگیم برنامه با هدف و نظم و ارزش متفاوت هست و از طرفی باید کنار هم باشند، قراره بگیم چطور برنامه‌ریزی داشته باشیم که علی رغم داشتن نظم بتونیم به کارهامون، به زندگیمون، به ورزش و سلامتی‌مون، به کار و کسب و اوضاع مالی‌مون، به تفریح و خانواده و روابطمون برسیم و صد در صد عملگرا باشیم.

لازمه سه ماه همراه با موج‌های جدید برنامه‌ریزی باشید تا به شعار ما که خوش‌بختی حق شماست و موفقیت بهتون میاد برسید.

سایت موج ها توسط گروهی از مشاوران و مدرسان حوزه مدیریت بخصوص  برنامه ریزی، منابع انسانی و توسعه کسب و کار اداره می‌گردد. در این سایت سعی بر این داریم در دو جنبه توسعه شخصی و سازمانی فعالیت داشته باشیم و با کمک هم سفر بهبود خود را آغاز کنیم و در این سفر همراه با هم حرکت کنیم.

بنده به عنوان سرپرست تیم سعی خواهم کرد در ارتباط با توسعه سازمانی و فدی از تجربیات سال‌ها حضور در صنعت و شرکت‌های ایرانی به عنوان مدرس و مشاور استفاده کنم و دوره های کاربردی برای رشد فردی و سازمانی را با هم خواهیم گذراند. در ارتباط با توسعه فردی آنچه که به عنوان صاحب کسب و کار در سال‌های مختلف در کسب و کارهای مختلف و همچنین به عنوان کوچ برنامه ریزی با افراد مختلف داشته ام، با شما در میان خواهم گذاشت و از تخصص و تجربه دیگران نیز در تیم استفاده خواهیم کرد.

ارزش های موجها

ایجاد ارزش

در مسیر توسعه شخصی ایجاد ارزش را اصلی ترین مبنای کاری قرار می دهیم.

رشد علم برنامه ریزی

رشد صنایع ایرانی و مدیریت دارایی های فیزیکی از رشد علم برنامه ریزی توسعه فردی می گذرد.

کسب و کار خود

در مشاوره های ایجاد و توسعه کسب و کار، کسب و کار هدف را مثابه کسب و کار خودمان در نظر می گیریم و با این دید همراه می شویم.

اثرگذاری

وارد هیچ پروژه ای نمی شویم مگر اینکه از تاثیرگذاری در آن پروژه اطمینان داشته باشیم.

بینش و نگرش

همواره در مشاوره های کوچ محور رشد بینش و جهان بینی طرف مقابل را از یاد نبریم.

بروزآوری

با توجه به تغییر سریع در علوم انسانی، همواره خود را بروز و مبتنی بر موج های جدید نگه داریم.

ارزش شخصی

جدا از ارزشهای موج ها، یکی از ارزش های شخصی که به آن پایبند هستم، کمک و همراهی افراد مستعد است.
بخشی از رسالت خود میدانم که اگر با افراد مستعد برخورد کنم تمام توان خود را به صورت رایگان برای کمک به رشد آن فرد بگذارم.
تنها نکته این است که آن شخص من را انتخاب نمی کند، بلکه من او را انتخاب می کنم.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و مجمموعه های سایت موج ها محفوظ و متعلق به سید مجتبی حسنیان است. انتشار مطالب به هر نحوی غیر مجاز و غیر قانونی است و و درصورت مشاهده پیگیری قانونی انجام خواهد گرفت.